| انتشار دهنده: روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر ورامین |

تعداد بازدید خبر: 1,535

قلعه ایرج

وارنا شهر-قلعه ايرج از آثار باستانی و تاریخی شهر ورامین که به شكل مربع مستطيل است و با خشت و گل ساخته شده و داراي برج‌هاي دفاعي مي‌باشد كه از يكديگر قريب سي‌متر فاصله دارد.

وارنا شهر:قلعه گبری یا قلعه ایرج در شمال‌شرقی ورامین بر سر راه ورامین – جلیل‌آباد البته به فاصله یک کیلومتری جاده آسفالته واقع شده‌‌است از شمال به قریه یوسف‌رضا و از جنوب به دهکده عسگر‌آباد و از سمت مشرق به دو قریه چالتاسیون و ده ماسین و از مغرب به دو دهکده پلنگ‌دره و کلاته محدود است و یکی از قلاع بزرگ ایران محسوب می‌شود که خوشبختانه قسمت اعظم آن از گزند حوادث مصون مانده است ارتفاع متوسط دیواره آن متجاوز از دوازده متر است و از غرب به شرق ارتفاع آن افزایش می‌یابد. از بالای مسجد‌جامع ورامین دیوارهای خشتی و گلی قلعه ایرج به وضوح مشاهده می‌شود که دو نفر می‌توانند در آن جای گیرند ، بنا به اقوال مختلف که صحت و سقم آن معلوم نیست تاکنون تعدادی ظروف زرین موسوم به هاون از حصار قلعه به‌ دست آورده‌اند.

ورامین-1

قلعه ایرج به شکل مربع مستطیل است و با خشت و گل ساخته شده و دارای برج‌های دفاعی می‌باشد که از یکدیگر قریب سی‌متر فاصله داردبه عقیده دیو‌لافوآ که از این قلعه بازدید کرده قلعه ایرج از نظر ساختمان و سبک آن شباهتی به ابنیه اسلامی ندارد و متعلق به دوره ساسانی است و از برج و باروی شهر ری قدیمتر است و محیط آن را هفت تا هشت کیلومتر نوشته است. این قلعه چون بر سر راه کاروان‌رو قرار داشته سابقاً اهمیت نظامی خاصی را دارا بوده‌است. در اطراف آن خندق عمیقی بوده که اکنون با تراکتور هموار شده و زمینهای مزروعی را تشکیل می‌دهد مسلماً اگر داخل این خندق را آب می‌انداختند دسترسی به قلعه به هیچ‌‌وجه ممکن نبود.
خشتهای مربع‌شکلی که در بنای این قلعه به کار رفته و اکنون برخی از آن را بیرون می‌آورند به طول ۶۰ سانتی‌متر و به ضخامت ۲۵ سانتی‌متر است و وزن بعضی از آنها به ۶۰ کیلو‌‌گرم می‌رسد.

در کتاب راهنمای تاریخی وزارت معارف اظهار عقیده [۶۳] شده‌است که برجهای قلعه گبری ظاهراً مقارن حمله مغول ساخته شده‌‌است. برای مشروب ساختن اراضی قلعه از یک رشته قنات موسوم به آجربس استفاده می‌کنند که مقدار آبش در تابستان در حدود پنج سنگ و در زمستان دو سنگ می‌باشد و دیگر شاخه کوچکی از رودخانه جاجرود وارد قلعه می‌شود که در زمستان و بهار آبش بسی‌سنگ و در تابستان به شانزده سنگ می‌رسد.

چندین خانوار که بیشتر از ترک‌های آذربایجان و اعراب کُتی می‌باشند در پای قلعه سکونت دارند و شغل عمده آنان دامپروری و کشاورزی است.
تا سال ۱۳۴۳ اراضی قلعه و اطراف آن متعلق به یکی از شاهزادگان قاجار بود و از آن تاریخ بین افراد ساکن همین قلعه و کشاورزان نواحی مجاور تقسیم شد.
دیواره‌های قلعه ایرج بر اثر عوامل فرسایش مرتباً از ارتفاعش کاسته می‌شود و گاهی اوقات هم زارعین برای تقویت اراضی خود از خاکهای پرقوت دیوار استفاده می‌کنند و این امر در نابودی آن تسریع خواهد کرد و شکافهای عظیم و سوراخهای متعدد دیوار پناهگاه خوبی برای حیوانات وحشی از قبیل کفتار و گرگ و شغال و روباه است

پیوند کوتاه
خبرهای مرتبط
آخــرین خبــرها
صورت جامع و هزینه شهرداری در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ صورت جامع و هزینه شهرداری در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ پنجاه و چهارمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار شد. دیدار اعضاءشورای اسلامی شهر ورامین با فرمانده سپاه بررسی ساماندهی روز بازارها و وانت بارها در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر ورامین پنجاه و دومین جلسه کمیسیون فرهنگی ،اجتماعی برگزار شد چهل و ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار شد کمیته فرهنگی مذهبی شورای اسلامی شهر ورامین برگزار گردید دیدار رئیس و اعضاء شورای اسلامی شهر با دادستان شهر بازدید رئیس و اعضاء شورای اسلامی شهر از کارگاههای شیشه وآبگینه ورامین دیداراعضا شورای اسلامی شهر با رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تجلیل فرماندار و امام جمعه موقت از رئیس و اعضاءشورای اسلامی شهرورامین بازدید رئیس و اعضاء کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی ازمحل احداث آرامستان جدید شهر اختتامیه نخستین عهدواره چهله مهدویت برگزار شد کمیته بهداشت و محیط زیست کمیسیون فرهنگی اجتماعی تشکیل شد درروز اول مسابقات گروه دو لیگ جوانان مناطق کشورکه به میزبانی ورامین در سالن شهید مهر جو عبدل آباد برگزار میشود ، جعفر اردستانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر و ابوالفضل جعفری رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر بهمراه فرماندار و معاونین ایشان حضور یافتند و با بازیکنان تیم های شهر ورامین از نزدیک گفتگو و برایشن آرزوی موفقیت نمودند. کمیته اجتماعی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهرورامین تشکیل شد بازدید اعضاءکمیسیون توسعه وعمران از پارک ۱۵خرداد جهت بررسی مشکلات آن بودجه ۱۴۰۱ شهرداری ورامین تصویب شد با حضور رئیس و اعضاءکمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر،شهردارو مدیران مناطق شهرداری جلسه برگزارشد ۲۲بهمن ۱۴۰۰ کمیسیون توسعه عمران شورای اسلامی شهر ورامین برگزار گردید بازدید رئیس و اعضاء کمیسیون فرهنگی اجتماعی از مرکز شبانه روزی دنیای نو کمیته فرهنگی مذهبی کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار گردید مراسم افتتاحیه نمایشگاه کار آفرینی و دستاورد های روستایی و عشایری شهرستان ورامین
.