| انتشار دهنده: روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر ورامین |

تعداد بازدید خبر: 1,736

وزارت کشور: شهرداری‌ها سه تا پنج برابر نیاز خود شاغل دارند

وارنا شهر-معاون امور عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور گفت: شهرداری های کشور سه تا پنج برابر نیروی انسانی مورد نیاز خود، شاغل دارند.

به گزارش ایرنا، هوشنگ خندان دل روز پنجشنبه در نشست شهرداری های استان زنجان، با اشاره به این که تراکم نیروی انسانی در شهرداری ها کارآمدی و بهره وری این نهاد غیر دولتی را با مشکل مواجه می کند، افزود: نیروی انسانی زیاد در شهرداری ها به معنای خدمات دهی مطلوب و بالای این دستگاهها نیست.

وی یادآوری کرد: بسیاری از مدیران شهرداری بر این باورند که نیروی انسانی زیاد زمینه خدمات دهی بهتر را برای شهروندان فراهم می کند درحالی که نیروی مازاد برنیاز مشکلات و معضلات متعددی را در پی دارد.

خندان دل عدم پرداخت دستمزد کافی و حقوق مزایا را از چالش های تراکم بالای نیروی انسانی در شهرداری ها ذکر کرد.

معاون وزیر کشور با تاکید بر این که کار آمدی در فعالیت های مختلف شهرداری ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ادامه داد: مدیران شهری به این موضوع توجه داشته باشند که ابلاغ دستور العمل های به کارگیری نیروی انسانی در این دستگاهها اعمال شرایط سخت نیست، بلکه هدفمند است.

وی اظهار کرد: درآمدهای بسیاری از شهرداری ها کفاف پرداخت دستمزد کارکنان آن را نمی کند و این در شهرداری های کوچک نمود بیشتری دارد.

*مجموع مقررات اداری و استخدامی شهرداری های کشور تدوین شده است

خندان دل با اشاره به این که در بررسی های انجام گرفته شهرداری های کشور با کاستی های قانونی مواجه هستند، افزود: بر این اساس مجموع مقررات اداری و استخدامی شهرداری های کشور مورد بازبینی قرار گرفته است.

وی یادآوری کرد:اکنون قانون مجموعه مقررات اداری و استخدامی شهرداری های کشور در هیات دولت در حال بررسی است و با تصویب نهایی آن بسیاری از نواقص و معضلات این بخش رفع خواهد شد.

خندان دل با بیان این که این مجموعه با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور شرایط بهتری را در مقایسه با گذشته مهیا کرده است، افزود: بر اساس این مجموعه مقررات اداری و استخدامی شهرداری های کشور از سوی مجلس شورای اسلامی و دولت به طور جدی در حال پیگیری است.

*لایحه مدیریت شهری تدوین شده است

معاون امور عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور با بیان اینکه لایحه مدیریت شهری تدوین و تقدیم دولت شده است، ادامه داد: این لایحه توسط دولت در حال بررسی است و تصویب نهایی آن شرایط خدمات رسانی مناسب شهرداری ها را بیش از گذشته فراهم می کند.

وی ابراز کرد: شهرداران پس از یک عمر خدمت صادقاته با معضلاتی مواجه می شوند که رسیدگی به این مسائل و موارد دیگر در لایحه مدیریت شهری گنجانده شده است.

خندان دل به مداخله شهرداران در حوزه های گوناگون شهری اشاره کرد و افزود: شهرداران باید با نگاه ویژه در بخش هایی نظیر فرهنگی، اجتماعی، ورزشی با بهره گیری از پشتوانه قانونی به فعالیت های مختلف وارد شوند.

وی بیان کرد: شهرداران همواره به موضوع هویت و بافت تاریخی شهرها توجه جدی داشته اند و این موضوع نیز باید همواره مورد توجه و حساسیت ویژه ای باشد.

معاون وزیر کشور گفت: شهرداری ها باید در موقعیتی قرار گیرند که در اجرای پروژه ها به نفع مردم هم افزایی داشته باشند.

* ۶۵ تا ۷۰ درصد درآمدهای شهرداری به بخش ساختمان وابسته است

معاون وزیر کشور با اشاره به درآمدهای نامطمئن شهرداری ها ادامه داد: نظام درآمدی غیر مطمئن شهرداری ها نگرانی های جدی را در غیرقابل دفاع بودن این درآمدها بوجود می آورد.

وی اظهار کرد:اکنون به طورمتوسط ۶۵ تا ۷۰ درصد درآمدهای شهرداری های کشور به بخش ساختمان وابسته و موضوعاتی مرتبط با این بخش را شامل می شود که این از جهت عملی و نظری درست نیست.

خندان دل افزود: از سوی دیگر بخش خیلی کمی معادل ۱٫۵ تا دو درصد از درآمدهای شهرداری ها به عوارض نوسازی اختصاص دارد که این نیز صحیح نیست.

وی بیان کرد: برای رفع این مهم و با همکاری شهرداری های کشور لایحه در آمدهای پایدار شهرداری تدوین شده و توسط کمیسیون های تخصصی دولت در حال بررسی است.

معاون امور عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور ادامه داد: تلاش می کنیم لایحه مالیات بر ارزش افزوده را نیز تحت تاثیر این لایحه قرار داده و مشکلات را رفع کنیم.

*یک چهارم جمعیت حاشیه نشین در حاشیه کلانشهرها زندگی می کنند

معاون وزیر کشور با اشاره به واقعیت تلخ و ناراحت کننده گسترش جمعیت حاشیه نشین در کلانشهرها افزود: یک سوم تا یک چهارم حاشیه نشین ها به شهرهای بزرگ اختصاص دارد که این مهم به دلیل مهاجرت بی رویه افراد از شهرهای کوچک ،متوسط و روستاها رخ داده است.

وی افزود: این پدیده در حاشیه کلانشهرها ظهور و بروز یافته که معضلات و مشکلاتی مختلفی را بوجود آورده و برای آن باید چاره اندیشی شود.

این مسوول پیامد گسترش جمعیت حاشیه نشین در کلانشهرها را از یک طرف گسست فرهنگی و اجتماعی بوجود آمده با موطن اصلی فرد عنوان کرد و گفت: این خانواده ها با مشکلات گوناگون اجتماعی مواجه هستند و از سوی دیگر به دلیل تناقضات و مغایرت های فرهنگی مشکلاتی را برای اهالی شهر فراهم می کنند.

وی یادآوری کرد: در حاشیه شهرها بیشترین جرم، جنایت و رفتارهای غیر متعارف اجتماعی و غیر قابل دفاع فرهنگی به وقوع می پیوندد و برای رفع این مهم انجام اقدامات پیشگیرانه ضروری است.

خندان دل افزود: ریشه های این موضوع به مسائل اقتصادی و نبود جذابیت های فرهنگی محیطی وشهری در محل سکونت آنان باز می گردد.

وی اظهار کرد: مهاجرت فرد جوان به دلیل جذابیت های فراران کلانشهرها رخ می دهد و به نوبه خود مشکلاتی را بوجود می آورد.

معاون وزیر کشور بیان کرد: در مجموع بروز این مسله ریشه در تامین مالی غلط شهرداری ها دارد چرا که ۷۰ درصد درآمدهای شهرداری ها معطوف به ساخت و ساز است و شهرهای بزرگ به دلیل قیمت های بالا و جذابیت متعددی که دارند تقاضای بیشتر دارند.

وی اظهار کرد: هم اکنون این گسست بوجود آمده در حال افزایش است هر چند قوانینی لحاظ شده اما درکوتاه مدت نباید فرصت را ازدست داد.

خندان دل افزود: منافع ملی ایجاب می کند که این حرکت با هدف جلوگیری از مهاجرت های بی رویه به حاشیه شهرها انجام گیرد.

* یک هزار و ۳۹۳ دستگاه انواع ماشین آلات به شهرداری ها واگذار می شود

این مسوول با بیان اینکه یکی از اقدامات این معاونت تهیه چهار و هزار و ۸۰۰ دستگاه ماشین آلات مورد نیاز شهرهای کوچک است، تصریح کرد: هفته آینده و طی مراسمی مرحله نخست واگذاری ها به تعداد یکهزارو ۳۹۳ دستگاه با حضور معاون اول رییس جمهوری در محل وزارت کشور انجام می شود.

وی اظهار کرد: این تعداد ماشین آلات به شهرهای باجمعیت بالای ۵۰ هزار نفر واگذار می شود که جمعیت ۱۰۰ هزار نفری را نیز شامل می شود.

خندان دل افزود: بر اساس بررسی های انجام گرفته الویت نخست واگذاری ماشین آلات ویژه آتش نشانی است و دستگاههای حمل زباله شهری و نیمه سنگین در رده های بعدی قرار دارد.

وی بیان کرد: برای شهرهای ۵۰ هزار نفر نیز حداقل یک دستگاه آتش نشانی و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر نیز نردبان های بلند با ارتفاع بیش از پنج متر واگذار می شود.

معاون وزیر کشور خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید تمامی عزم خود را به کار گرفته تا مدیریت شهری به صورت منطقی و عاقلانه تمعیق و گسترش یابد.

پیوند کوتاه
خبرهای مرتبط
آخــرین خبــرها
صورت جامع و هزینه شهرداری در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ صورت جامع و هزینه شهرداری در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ پنجاه و چهارمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار شد. دیدار اعضاءشورای اسلامی شهر ورامین با فرمانده سپاه بررسی ساماندهی روز بازارها و وانت بارها در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر ورامین پنجاه و دومین جلسه کمیسیون فرهنگی ،اجتماعی برگزار شد چهل و ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار شد کمیته فرهنگی مذهبی شورای اسلامی شهر ورامین برگزار گردید دیدار رئیس و اعضاء شورای اسلامی شهر با دادستان شهر بازدید رئیس و اعضاء شورای اسلامی شهر از کارگاههای شیشه وآبگینه ورامین دیداراعضا شورای اسلامی شهر با رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تجلیل فرماندار و امام جمعه موقت از رئیس و اعضاءشورای اسلامی شهرورامین بازدید رئیس و اعضاء کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی ازمحل احداث آرامستان جدید شهر اختتامیه نخستین عهدواره چهله مهدویت برگزار شد کمیته بهداشت و محیط زیست کمیسیون فرهنگی اجتماعی تشکیل شد درروز اول مسابقات گروه دو لیگ جوانان مناطق کشورکه به میزبانی ورامین در سالن شهید مهر جو عبدل آباد برگزار میشود ، جعفر اردستانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر و ابوالفضل جعفری رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر بهمراه فرماندار و معاونین ایشان حضور یافتند و با بازیکنان تیم های شهر ورامین از نزدیک گفتگو و برایشن آرزوی موفقیت نمودند. کمیته اجتماعی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهرورامین تشکیل شد بازدید اعضاءکمیسیون توسعه وعمران از پارک ۱۵خرداد جهت بررسی مشکلات آن بودجه ۱۴۰۱ شهرداری ورامین تصویب شد با حضور رئیس و اعضاءکمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر،شهردارو مدیران مناطق شهرداری جلسه برگزارشد ۲۲بهمن ۱۴۰۰ کمیسیون توسعه عمران شورای اسلامی شهر ورامین برگزار گردید بازدید رئیس و اعضاء کمیسیون فرهنگی اجتماعی از مرکز شبانه روزی دنیای نو کمیته فرهنگی مذهبی کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار گردید مراسم افتتاحیه نمایشگاه کار آفرینی و دستاورد های روستایی و عشایری شهرستان ورامین
.