| انتشار دهنده: روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر ورامین |

تعداد بازدید خبر: 1,138

حضرت زهرا(س) حقیقت پنهان خدا-حسن خوانساریان

وارنا شهر-به حقیقت او لیلة قدری است که نه فقط شخصیتش مخفی و ناشناخته است، بلکه تاریخ وفات و محل دفنش نیز نامعلوم است و آنچه از ایشان می دانیم معلومات مختصری است که شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از او دارند.

فهم و عقل ما از تشخیص مقام معنوی سرور زنان عالم، فاطمه زهرا(س) عاجز و ناتوان است و یارای درک قدر و منزلت او را ندارد.

از طریق کلمات وحی و سخنان عترت طاهره(ع) حاصل شده که او را الگوی عالی انسانیت در عرصه های گوناگون خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی معرفی می کنند.

بنابراین سزاوار است به بخش کوچکی از دریای بیکران اوصاف حمیده و خصوصیت های آن بانو در حد وسع و استعداد خود نظر افکنیم.

** حضرت فاطمه(ع) یاور نزدیکان

او که محبوبترین مردم و عزیزترین فرزند در نزد رسول اکرم(ص) بود، به گونه ای در دل پدر جای داشت که پیامبر(ص) در هنگام مسافرت، آخرین وداعش با او بود و زمانی که از سفر برمی گشت اول به ملاقات فاطمه(س) می شتافت.

حضرت محمد (ص) می فرماید: ‘فاطمه’ پاره تن من است، هر کس او را خشنود کند، مرا خشنود ساخته و هر کس او را آزار دهد، مرا آزرده است.

و مولای شعیان عالم امیرالمومنین در وصف همسرش چنین می فرماید ‘وقتی به خانه می آمدم و به زهرا می نگریستم، تمام غم و غصه هایم بر طرف می شد.

آری او در کمال صداقت، خانه علی(ع) را کانونی از صفا و صمیمیت ساخته بود و در دامان عفیف او بود که هادیان مکتب ولایت پرورش یافتند تا به ما درس بندگی و عشق به معبود را بیاموزند.

** ایمان و عبادت فاطمه(س)

روشن ترین تعبیردر مورد ایمان و عبادت خالصانه او در جمله ای از پیامبر(ص) است که فرمود:ایمان به خدا در اعماق دل و باطن روح زهرا چنان نفوذ کرده که برای عبادت خدا، خودش را از همه چیز فارغ می سازد.

با اندک تامل و صبری به این مهم می رسیم که منشأ تمامی بدبختی ها دوری از خدا و توجه و دلبستگی به غیر او است این وابستگی به مانند بندی بر پای انسان می ماند که او رااز حرکت به سوی قله الوهیت باز می دارد و رهایی از این قید و بند همان دل کندن از غیر خدا و دل بستن به بخشش و مهربانی اوست.

**روح ایثار و فداکاری

تا جایی که می بینیم فاطمه(س) لباس عروسی و پرده خانه و گردنبند و زیور آلاتش را و حتی ضروری ترین وسائل زندگی را به حاجتمند و مستمندان می بخشد وحتی سه شب متوالی غذای افطار خود و خانوده اش را به مستحق می دهد و مصداق آیه ‘و یطمعون الطعام علی حبه مسکینا و یتیماً و اسیراً’» قرار می گیرد.

و اگر عمرش، جانش و عزیزترین کسانش را در راه تعالی اسلام هدیه می کند، نشانگر روح ایثار و فداکاری و حاکی از ایمان و اعتقاد بی نهایت او به مبدأ فیض نامتناهی است.

**صبر و استقامت فاطمه(س)

حضرت زهرا(س) از همان دوران کودکی که در کشمکش های پدر با مشرکان با او هر ماه بوده و تا آخرین لحظات عمر کوتاهش متحمل چه رنج ها، سختی ها، تهدیدها، گرسنگی ها، محرومیت ها، خشونت های دشمنان و حتی مرگ عزیزان خود شد.

همه و همه بر او فشارهای سنگین روحی وارد کرده اما گویا او صبر و بردباری و تحمل وصف ناشدنی از خود نشان می دهد.

اینجاست که معنای بوسه پیامبر بر دستان دردانه هستی هویدا می شود و دلیل آن نه به جهت مسائل عاطفی است، بلکه به خاطر مقام ولای انسانی و استقامت او در مسیر بندگی خدای رحمان است.

**معرفت و شناخت فاطمه (س)

حضرت فاطمه(س) که واسطه نبوت و امامت و تکامل خلقت در سایه تبیین رسالت و مخزن اسرار رحمانیت و مظهر تام رحیمیت بود، مقام علمی اش تا آنجا بود که امام صادق(ع) درباره اش فرموده: خداوند او را به سبب دانش و معرفت [از خلایق] جدا نمود.

و آن زمان که شماتت کنندگان، نسل پیامبر(ص) را به خاطر داشتن پسر منقطع می دانستند و به او طعنه می زدند، سوره کوثر نازل شد که نه تنها نسل تو ای رسول بریده نیست و دشمنت ابتر است؛ بلکه ما به تو فاطمه(س) را یعنی کوثر را عنایت کردیم تا از ناحیه وجود پاک او آب حیات ولایت از طریق فرزندانش، ائمه اطهار(ع) به جویندگان و تشنگان معرفت عرضه شده و بالاخره عدل و حکومت واحد جهانی به دست با کفایت آخرین آنها یعنی حضرت ولی عصر(عج) در عالم گسترش پیدا کند و شاید عصاره علم و معرفت آن بانو در مصحف فاطمه(ع) جمع باشد که دست به دست ائمه(ع) گشته و در نهایت به حضرت حجه(ع) رسیده است.

به امید ظهور یگانه دردانه هستی مهدی فاطمه همواره از خدای متعال می خواهیم که بار خدایا ظهور مهدی فاطمه را برسان’آمین.
نویسنده:حسن خوانساریان

پیوند کوتاه
خبرهای مرتبط
آخــرین خبــرها
صورت جامع و هزینه شهرداری در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ صورت جامع و هزینه شهرداری در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ پنجاه و چهارمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار شد. دیدار اعضاءشورای اسلامی شهر ورامین با فرمانده سپاه بررسی ساماندهی روز بازارها و وانت بارها در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر ورامین پنجاه و دومین جلسه کمیسیون فرهنگی ،اجتماعی برگزار شد چهل و ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار شد کمیته فرهنگی مذهبی شورای اسلامی شهر ورامین برگزار گردید دیدار رئیس و اعضاء شورای اسلامی شهر با دادستان شهر بازدید رئیس و اعضاء شورای اسلامی شهر از کارگاههای شیشه وآبگینه ورامین دیداراعضا شورای اسلامی شهر با رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تجلیل فرماندار و امام جمعه موقت از رئیس و اعضاءشورای اسلامی شهرورامین بازدید رئیس و اعضاء کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی ازمحل احداث آرامستان جدید شهر اختتامیه نخستین عهدواره چهله مهدویت برگزار شد کمیته بهداشت و محیط زیست کمیسیون فرهنگی اجتماعی تشکیل شد درروز اول مسابقات گروه دو لیگ جوانان مناطق کشورکه به میزبانی ورامین در سالن شهید مهر جو عبدل آباد برگزار میشود ، جعفر اردستانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر و ابوالفضل جعفری رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر بهمراه فرماندار و معاونین ایشان حضور یافتند و با بازیکنان تیم های شهر ورامین از نزدیک گفتگو و برایشن آرزوی موفقیت نمودند. کمیته اجتماعی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهرورامین تشکیل شد بازدید اعضاءکمیسیون توسعه وعمران از پارک ۱۵خرداد جهت بررسی مشکلات آن بودجه ۱۴۰۱ شهرداری ورامین تصویب شد با حضور رئیس و اعضاءکمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر،شهردارو مدیران مناطق شهرداری جلسه برگزارشد ۲۲بهمن ۱۴۰۰ کمیسیون توسعه عمران شورای اسلامی شهر ورامین برگزار گردید بازدید رئیس و اعضاء کمیسیون فرهنگی اجتماعی از مرکز شبانه روزی دنیای نو کمیته فرهنگی مذهبی کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار گردید مراسم افتتاحیه نمایشگاه کار آفرینی و دستاورد های روستایی و عشایری شهرستان ورامین
.