| انتشار دهنده: روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر ورامین |

تعداد بازدید خبر: 1,088

جامعه دچار سوء مصرف فرهنگی است

وارنا شهر- رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با هشدار نسبت به سوء مصرف فرهنگی در کشور گفت: سرانه مصرف فرهنگی در ایران بسیار پایین است ونیازمند تحول و تحرک جدی برای بالا بردن سطح مصرف فرهنگی در جامعه هستیم.

ورانا شهر،”سیدرضا صالحی” با بیان اینکه جامعه امروز ما دچار نادیده گرفتن حوزه فرهنگی است ، اظهار کرد اگر در جامعه قرار است اتفاق فرهنگی بیفتد، می بایست به جای تبلیغات گسترده برای مصرف در حوزه هدفمندی، سوخت و مواد غذایی، به این باور برسیم که مشکل نخست جامعه، پایین بودن سطح مصرف فرهنگی است. 

به عقیده صالحی امیری مطالعات میدانی نشان داده است که در جامعه ای که مصرف فرهنگی بالا دارد، فضیلت فرهنگی نیز افزایش یافته و به ازای آن آسیب های اجتماعی نیز به شدت کاهش یافته است.

فرهنگ دربرگیرنده ی اعتقادات، ارزش ها و اخلاق و رفتارهای متأثر از این سه، و همچنین آداب و رسوم و عرف یک جامعه معین تعریف می شود و به بیانی دیگر فرهنگ مجموعه دانش ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه فرد به عنوان عضوی از جامعه خویش فرامی گیرد را شامل می شود.

صالحی امیری با بیان این که امروز رویکرد کمی گرایانه تا حدودی در عرصه علمی تهدید کننده عدم توسعه فضیلت و اخلاق است، گفت: جامعه کنونی ما نیازمند اصلاح مفهومی در حوزه فرهنگی است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان این که در جامعه کنونی نیازمند توسعه سرمایه فرهنگی و اجتماعی بطور همزمان هستیم گفت: این در حالی است که برای گسترش سرمایه های اقتصادی تلاش فراوانی به عمل می آید.

وی با ابراز تاسف از این که به دلیل غلبه سیاست و اقتصاد، در حوزه فرهنگ عملا همیشه فرهنگ در عرصه کلام اولویت و در عرصه عمل در مراحل ثانوی قرار می گیرد گفت: از این منظر اصحاب اقتصاد و سیاست درک صحیحی از فرهنگ ندارند، بدین معنا که حوزه فرهنگ را در حوزه هزینه ها می شمارند.

صالحی امیری گفت: اگر بناست در جامعه ایرانی توسعه ای اتفاق بیفتد، این توسعه صرفا در ذیل دو مفهوم تحول علمی و اخلاقی ایجاد می شود.

وی تحول علمی در جامعه ایران را دانش افزایی نام برد و افزود: تحول اخلاقی نیز فضیلت جویی و حرکت جامعه به سمت تعالی و رشد و سعادت است.

صالحی امیری افزود: اگر دانش افزایی داشته باشیم اما میزان فضیلت افزایی در جامعه کاهش یابد دچار تعارض می شویم و این مخل توسعه همه جانبه کشور خواهد بود.
(منبع خبر:ایرنا)

پیوند کوتاه
خبرهای مرتبط
آخــرین خبــرها
صورت جامع و هزینه شهرداری در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ صورت جامع و هزینه شهرداری در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ پنجاه و چهارمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار شد. دیدار اعضاءشورای اسلامی شهر ورامین با فرمانده سپاه بررسی ساماندهی روز بازارها و وانت بارها در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر ورامین پنجاه و دومین جلسه کمیسیون فرهنگی ،اجتماعی برگزار شد چهل و ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار شد کمیته فرهنگی مذهبی شورای اسلامی شهر ورامین برگزار گردید دیدار رئیس و اعضاء شورای اسلامی شهر با دادستان شهر بازدید رئیس و اعضاء شورای اسلامی شهر از کارگاههای شیشه وآبگینه ورامین دیداراعضا شورای اسلامی شهر با رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تجلیل فرماندار و امام جمعه موقت از رئیس و اعضاءشورای اسلامی شهرورامین بازدید رئیس و اعضاء کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی ازمحل احداث آرامستان جدید شهر اختتامیه نخستین عهدواره چهله مهدویت برگزار شد کمیته بهداشت و محیط زیست کمیسیون فرهنگی اجتماعی تشکیل شد درروز اول مسابقات گروه دو لیگ جوانان مناطق کشورکه به میزبانی ورامین در سالن شهید مهر جو عبدل آباد برگزار میشود ، جعفر اردستانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر و ابوالفضل جعفری رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر بهمراه فرماندار و معاونین ایشان حضور یافتند و با بازیکنان تیم های شهر ورامین از نزدیک گفتگو و برایشن آرزوی موفقیت نمودند. کمیته اجتماعی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهرورامین تشکیل شد بازدید اعضاءکمیسیون توسعه وعمران از پارک ۱۵خرداد جهت بررسی مشکلات آن بودجه ۱۴۰۱ شهرداری ورامین تصویب شد با حضور رئیس و اعضاءکمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر،شهردارو مدیران مناطق شهرداری جلسه برگزارشد ۲۲بهمن ۱۴۰۰ کمیسیون توسعه عمران شورای اسلامی شهر ورامین برگزار گردید بازدید رئیس و اعضاء کمیسیون فرهنگی اجتماعی از مرکز شبانه روزی دنیای نو کمیته فرهنگی مذهبی کمیسیون فرهنگی اجتماعی برگزار گردید مراسم افتتاحیه نمایشگاه کار آفرینی و دستاورد های روستایی و عشایری شهرستان ورامین
.